Toyota T-Mate

Nowa generacja systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy (ADAS)

2021-12-01

Toyota łączy wszystkie swoje systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy pod jedną nazwą – Toyota T-Mate. Stanowi ona odzwierciedlenie rozwoju technologii, które wspierają i chronią kierowcę, pasażerów i innych użytkowników dróg. Systemy Toyota T-Mate będą się komunikowały w bardziej bezpośredni i przystępny sposób, dzięki czemu samochód stanie się prawdziwym partnerem kierowcy.

Toyota ciągle doskonali systemy bezpieczeństwa w swoich pojazdach i poszukuje nowych sposobów wykorzystywania nowoczesnych technologii. Głównym jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków, a także zapewnienie lepszej ochrony kierowcy, pasażerom i innym użytkownikom dróg. Dzięki temu podejściu powstała nowa generacja zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy – znanych jako ADAS. Rozwiązania te odgrywają coraz większą rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa jazdy.

Toyota T-Mate rozszerzy Toyota Safety Sense

Toyota wprowadza nową nazwę dla wszystkich swoich systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy – Toyota T-Mate. Obejmie ona szeroką gamę układów zaprojektowanych dla poprawy bezpieczeństwa w wielu różnych sytuacjach – od precyzyjnego parkowania po jazdę po miejskich ulicach i autostradach.

Technologie bezpieczeństwa cały czas są rozwijane i dopracowywane. Czujniki, radary i kamery coraz częściej są wykorzystywane nie tylko do ciągłego monitorowania działania pojazdu, ale także całego jego otoczenia. Systemy oparte na technologiach monitorowania przestrzeni wokół pojazdu ostrzegają kierowcę o potencjalnych zagrożeniach i, jeśli to konieczne, aktywują automatyczne hamowanie, skręt kierownicy i ograniczenie przyspieszenia, pomagając zapobiec wypadkowi lub złagodzić jego skutki.

Wprowadzenie nowej nazwy – Toyota T-Mate – pozwala zwrócić uwagę na korzyści płynące ze stosowania systemów ADAS w rzeczywistych warunkach drogowych. Tworzy też podstawy dla lepszego zrozumienia przez użytkowników ewolucji samochodów w kierunku coraz większej automatyzacji i autonomii.

T-Mate zawiera pakiet Toyota Safety Sense oraz inne systemy bezpieczeństwa czynnego i automatycznego parkowania, które nie tylko ułatwiają prowadzenie, ale też chronią pasażerów i innych użytkowników dróg.

Nowa generacja systemów bezpieczeństwa czynnego

Premiera nowej nazwy T-Mate zbiega się w czasie z wprowadzeniem na rynek najnowszej generacji pakietu Toyota Safety Sense. Wchodzące w jego skład systemy zawierają wiele innowacyjnych funkcji oraz udoskonaleń.

Tak np. sprawdzony układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zostanie rozbudowany o funkcję ograniczenia przyspieszenia przy małej prędkości (Acceleration Suppression) i asystenta włączania się do ruchu na skrzyżowaniach (Intersection Cut-In Traffic Assist). Dodać do tego należy ulepszoną funkcję wykrywania pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka (Oncoming Traffic Detection) i układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach (Intersection Turn Assist).

Uwagę zwraca również nowy system awaryjnego zatrzymania pojazdu (Emergency Driving Stop System, EDSS), a także możliwość zdalnych aktualizacji przez internet bezprzewodowy. Ta ostatnia funkcja sprawi, że systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy w samochodach Toyoty będą przez cały okres użytkowania pojazdu aktualizowane i rozbudowywane o nowe funkcje.

Systemy bezpieczeństwa Toyota T-Mate będą wprowadzane stopniowo wraz z premierami nowych produktów. Szczegółowa zawartość pakietu T-Mate będzie się różnić w zależności od modelu i wersji wyposażenia.

Dowiedz się więcej

Toyota bZ Compact SUV Concept Toyota bZ Compact SUV Concept Bezemisyjny pojazd z linii bZ Ranking Consumer Reports Ranking Consumer Reports Toyota i Lexus liderami zestawienia Toyota Prius 5. generacji Toyota Prius 5. generacji Światowa premiera i debiut nowego napędu plug-in hybrid Poznaj Toyotę GR86 Poznaj Toyotę GR86 Nowe auto driftingowe Kuby Przygońskiego Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Dowiedz się więcej Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Toyota Research Institute Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Większe możliwości Yarisy w kolorze Spicy Orange Yarisy w kolorze Spicy Orange Nowości w roku modelowym 2023 Lekki użytkowy van elektryczny Lekki użytkowy van elektryczny Nowy projekt Toyotay i partnerów Wymienne baterie do samochodów Wymienne baterie do samochodów Dowiedz się więcej o nowym projekcie Klub Rekordowych Przebiegów Klub Rekordowych Przebiegów Pochwal się trwałością swojej Toyoty Wyniki sprzedażowe Toyoty w lipcu 2022 roku Wyniki sprzedażowe Toyoty w lipcu 2022 roku Wzrost udziału w rynku do 17,7%